ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست تجاری شرکت های چینی و ایرانی در شهر شنزن گفت: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد

ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ دوربین دیجیتال به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دومین نشست تجاری و فناوری هیات علمی، فناوری و دانش بنیانی که در راس آن سورنا ستاری معاون علمی و فناوری کشورمان قرار گرفته است و با هدف توسعه تعاملات علمی و فناورانه و دانش بنیان اجرا شده است، امروز در شهر شنزن چین برگزار گردید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست با اشاره به نوآوری و پیشرفت های چین در حوزه های علمی و فناورانه گفت: کشور چین به عنوان دومین اقتصاد قدرتمند دنیا پیشرفت های قابل ملاحظه ای در حوزه های مختلف علمی و فناوری و نوآوری داشته است و از قدرت اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در حوزه های نوآوری و فناوری به نحوه مطلوب بهره برده است.

ستاری ادامه داد: کشور چین به عنوان یک قطب قدرتمند سیاسی، اقتصادی و فناوری در سطح دنیای، در طول چند دهه گذشته به عنوان متحد راهبردی ایران، فرصت های مطلوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز کوشش نموده است. با تکیه بر حسن روابط، فرصت های همکاری متقابلی را در اختیار چین قرار دهد. امیدوارم با کوشش مقامات دو کشور و در راستای منافع دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، شاهد گسترش و تعمیق بیش از پیش همکاری های دو کشور در تمام زمینه ها باشیم.

تعاملات فناورانه میان دو کشور تقویت می گردد

به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وجود همکاری های گسترده میان دو کشور در سطوح مختلف بویژه حوزه علم و فناوری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت علوم و فناوری چین، همچنین آموزشگاه علوم چین و دیگر مراکز مهم علمی و فناوری، بیانگر اهمیت تعاملات فناورانه و اصرار به تحکیم و تقویت سطح روابط دو جانبه در این بخش بوده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان کشور، با بیان اینکه چین با اجرای سیاست های گسترده و منسجم علم، فناوری و نوآوری، توانسته است از کشوری در حال توسعه به سمت کشوری نوآور و خلاق حرکت کند، گفت: دولت چین پیروز شده است با استفاده از سرمایه گذاری در فناوری های نوین، دانش فنی و اصلاح مقررات داخلی کشور، به وسیله سیاست های تشویقی و اعطای تسهیلات ویژه، ظرفیت های نوآوری و فناوری را در قالب شرکت های فناور با توان فراوری گسترده جهت دهد.

ستاری همچنین به بعضی از پروژه های اجرا شده در این کشور اشاره و بیان نمود: از نظر اجرایی، در چین پروژه مناطق ویژه اقتصادی و پارک های فناوری دنبال شد و طرح های ویژه ای به اجرا گذارده شد که نتیجه آن توسعه همین شهر شنزن به عنوان یکی از مراکز اصلی نوآوری و فناوری در آسیا و دنیا است.

شنزن دارای پتانسیل های فناورانه فراوانی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری حضور در شهر شنزن را برای شرکت های دانش بنیان مغتنم دانست و گفت: شهر شنزن، دارای پتانسیل های فراوانی در حوزه فناوری های پیشرفته نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، اینترنت اشیاء IoT، صنایع مخابراتی، فناوری سلول های بنیادی و اقتصاد دیجیتال است. این فرصت ارزشمند راه شرکت های دانش بنیان در ایران را برای ایجاد و بسط همکاری های تجاری و فناوری با این صنایع هموار می نماید.

ستاری، با بیان اینکه ظرفیت های گسترده و فراوانی در حوزه علم و فناوری در ایران نهفته است، ادامه داد: با توجه به تغییر گفتمان حاکم بر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران که گذار از اقتصاد سنتی و نفتی به سمت توسعه اقتصاد دانش بنیان است. معاونت علمی و فناوری با هدف تحول بخشیدن به فضای کسب و کار های نوین و حوزه کارآفرینی اقدام به گسترش زیست بوم نوآوری و فناوری در ایران نموده است.

فناوری و نوآوری ایران رشد چشمگیری نموده است

ستاری، در ادامه درباره زیست بوم فناوری و نوآوری ایران به طور مختصر توضیحاتی ارائه داد و گفت: همانطور که می دانید ایران از نظر منابع طبیعی دارای بزرگترین ذخایر نفت و گاز در دنیا است، اما این برای ما کافی نبود. در طول سال های اخیر شاهد رشد چشمگیر در حوزه فناوری و نوآوری ایران هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این که رتبه دنیای ایران در فراوری علم از صندلی 34 به 16 ارتقا یافته است، اضافه کرد: در سطح منطقه نیز رده اول را در اختیار دارد. میزان دانشجویان دانشگاه های ایران از 2.4 میلیون نفر به 4.8 میلیون نفر افزایش یافته است که این امر ایران را از نظر تعداد مهندسین فارغ التحصیل در بین 5 کشور برتر دنیا قرار داده است. همچنین صندلی ایران در شاخص دنیای نوآوری طی 5 سال گذشته 55 پله ارتقا یافته است و رشد فزاینده ای در توسعه فناوری های پیشرفته در حوزه هایی نظیر نانو تکنولوژی، بایو تکنولوژی، انرژی های تجدید پذیر، علوم شناختی، سلول های بنیادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته ایم.

ستاری، همچنین با اشاره به تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: با این قانون و استفاده از اهرم های حمایتی و تسهیلات گوناگون اقتصادی و قانونی معاونت علمی و فناوری اقدام به تسهیل فضای کسب و کار در ایران نموده است. نتیجه این حمایت رشد و توسعه کارآفرینی به وسیله فناوری و نوآوری شده است که منجر به ایجاد 120 هزار فرصت شغلی مستقیم توسط شرکت های دانش بنیان و نوآور شده است. نتیجه اجرای سیاست های توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران، رشد حجم اقتصاد دانش بنیان ایران به رقمی بالغ بر 11 میلیارد دلار است که این رقم به واسطه فعالیت 4700 شرکت دانش بنیان و بیش از 500 شرکت خلاق و نوآور است.

نقش استارت آپ ها در اقتصاد کشورمان برجسته شده است

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان نمود: از طرفی، تدبیر دیگری که منجر به تغییر شگرفی در نظام نوآوری ایران شده است، افزایش نقش استارت آپ ها و شرکت های نوپا در اقتصاد کشورمان است. ظهور استارت آپ ها و شرکت های خلاق و نوآور، فرصت مطلوبی را برای همکاری های بین المللی در بسیاری از حوزه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، زیست فناوری و تجهیزات و ماشین آلات صنعتی فراهم نموده است.

ستاری وجود ظرفیت های فراوان در فناوری های مختلف در دو کشور را زمینه ساز توسعه سرمایه گذاری های مشترک برای ایجاد شرکت های بزرگ فناور و نوآور در دو کشور دانست تا به وسیله فراوری مشترک و عرضه محصولات دانش بنیان به بازار های بین المللی، زمینه توسعه رشد اقتصادی بیش از پیش فراهم گردد.

پنج مرکز مشترک فناوری ایران و چین راه اندازی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: همچنین برای ارتباط مستمر و فزاینده میان فعالان حوزه فناوری و نوآوری دو کشور ایران و چین، معاونت علمی و فناوری اقدام به راه اندازی پنج مرکز مشترک فناوری ایران و چین در حوزه فناوری نانو، تجهیزات پزشکی و سایر حوزه ها در شهر های سوژو، شانگهای، گوانجو و شنزن نموده است. این دفاتر با هدف فراهم آوردن زمینه های همکاری میان شرکت های دانش بنیان ایرانی و چینی فعالیت می نمایند.

ستاری از اهداف سفر خود به چین گفت و اضافه کرد: حضور من به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران همراه با 70 شرکت فناور در زمینه های مختلف مانند سلول های بنیادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ خدمات مهندسی؛ اقتصاد دیجیتال و مواد شیمیایی، اهمیت این سفر و انگیزه ما را نشان می دهد. بعضی از حوزه های جذاب برای سرمایه گذاری مشترک و فراهم آوردن فرصت های دستیابی به بازار را برای شما بیان می کنم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر در ایران بیش از 89 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند بیان نمود: این امر فرصت ارزشمندی را برای صنایع ارتباطی فراهم نموده است. به همین دلیل، بزرگترین زیرساخت اینترنتی تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه به نام دیجی کالا در ایران فعالیت دارد که بیش از 90% سهم بازار خرده فروشی آنلاین را در اختیار دارد. بیش از 1000 تامین نماینده کالا و 11000 فروشنده، فروشی بیش از 3 میلیون دلار در روز را رقم زده است. تصور کنید چه فرصت ویژه ای در اختیار فراورینمایندگان و شرکت های فناور چینی برای ورود به این بازار خرده فروشی به وسیله این شرکت فناور ایرانی وجود دارد.

ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشور های منطقه خاورمیانه با دارو های بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و بیماری های التهابی درمان می شوند. گروه دارویی سیناژن در ایران علاوه بر تامین دارو های بیوتکنولوژی موردنیاز کشور، توانایی طراحی، ساخت و تجهیز و راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: فناوری این شرکت به ترکیه، سوریه، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین صادر شده و همکاری های جدیدی در سطح اروپا نیز در حال شکل گیری است. همچنین شرکت سل تک فارمد که در این نشست نیز حضور دارد، در ایران 5 بیماری لاعلاج را به وسیله سلول های بنیادی درمان می نماید، این دستاورد در غرب آسیا بی نظیر است و شرکت مشابهی در این زمینه در سطح خاورمیانه وجود ندارد.

ستاری همچنین بیان نمود: در ایران شرکت های متعددی در حوزه فراوری نهاده های ارگانیک و بیولوژیک کشاورزی فعال هستند و تحقیقات در حوزه فراوری اسید های آمینه، پروبیوتیک ها و اصلاح نژاد دام و گیاه در پژوهشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ایران در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه بالغ بر 10% صادرات نفتی و غیرنفتی ایران مربوط به محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری است که با توجه به اینکه ایران بالاترین حجم تجارت را با چین دارد و به عبارت دیگر چین اولین شریک تجاری ایران محسوب می گردد، می­رود دو کشور در حوزه تجارت فناوری نیز اقدامات اساسی انجام دهند.

به گفته ستاری، تعاملات سازنده ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس از یک سو و از سوی دیگر با توجه به حضور گسترده چین در بازار های هدف صادراتی، همکاری دو کشور در توسعه بازار های هدف صادراتی محصولات ایران و چین می ­تواند به توسعه تجارت شرکت های دو کشور یاری کند.

ستاری به نشست هیات ایرانی در چین اشاره و بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی های خود، در حال کوشش برای ایجاد روابط و همکاری های سازنده و پویا در سطح دنیای است. به همین دلیل، همکاری گسترده با چین برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: امیدوارم رویداد امروز و ملاقات های B2B بین شرکت های فناور ایرانی و چینی، تبدیل به نقطه عطفی در همکاری های اقتصادی و تجاری دو جانبه گردد و در این راستا دولت ایران به طور کامل از برنامه های مشترک بین شرکت های دو کشور برای توسعه تکنولوژی و بازار پشتیبانی می نماید.

هیات علمی، فناوری و دانش بنیان به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به چین سفر نموده است. مدیران 70 شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق او را در این سفر همراهی می نمایند. یاری به توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق ایران به چین و ایجاد زمینه تبادل فناوری در سطح بنگاه های دو طرف از اهداف این سفر است. این هیات در دو نشست تجاری و فناوری در این کشور حاضر شد. نشست نخست در شهر شانگ های و نشست دوم در شهر شنزن برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور ها را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید