ترامپ E3 را برای فعال کردن مکانسیم ماشه تحت فشار گذاشت

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، واشنگتن پست به نقل از بعضی منابع اروپایی خاطرنشان کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، کشورهای اروپایی طرف برجام را تهدید نموده چنانچه رسماً ایران را به نقض توافق هسته ای 2015 متهم نکنند، تعرفه ای 25 درصدی بر خودروهای اروپایی صادرشده به آمریکا، وضع خواهد نمود.

ترامپ E3 را برای فعال کردن مکانسیم ماشه تحت فشار گذاشت

این در حالی است که ترامپ پیشتر نیز از افزایش تعرفه گمرکی بر صنایع خودروسازی اروپا به عنوان حربه ای برای نایل شدن به اهداف تجاری استفاده می کرد.

تهدید ترامپ در حالی رسانه ای شد که 2 روز پیش، انگلیس، فرانسه و آلمان مکانیسم ماشه که سازوکاری برای برطرف اختلافات برجام است را فعال نموده اند و توجیه شان نیز کاهش تعدهات ایران در قبال توافق هسته ای است.

این در حالی است که کاهش تعهدات برجامی ایران محصول خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و بدعهدی های مکرر اروپا در عمل به وعده های خود است.

فعال شدن مکانیسم ماشه که در صورت عدم تفاهم طرفین به حل اختلافات به وسیله مذاکره در سطوح کارشناسی و وزرای خارجه، موضوع را به شورای امنیت ارجاع می دهد، از سوی طرفین غیراروپایی برجام شامل روسیه و چین، امری بی مورد تلقی شد تا آنجا که وزارت خارجه چین در این باره تاکید نمود: همیشه دیدگاه پکن این است که دلایل محکمی در کاهش تعهدات برجامی ایران وجود دارد. ایالات متحده به طور یک جانبه از این توافق خارج شد. با بی اعتنایی به قوانین و تعهدات بین المللی فشار بیش از حد را بر ایران اعمال کرد و کوشش های دیگران را در اجرای برجام بی اثر ساخت.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز با انتشار توئیتی به این اقدام E3 واکنش نشان داد و نوشت: تسلیم شدن [اروپا مقابل آمریکا] تأیید شد. تروئیکای اروپایی باقی مانده های برجام را، برای اجتناب از تعرفه های جدید ترامپ، فروخت. دوستان من، این فایده ای ندارد. شما فقط اشتهای او را تحریک کردید. قلدر دبیرستان خود را به یاد دارید؟ اگر می خواهید که شرافت خود را بفروشید، بفرمائید. اما ظاهری اخلاقی / قانونی به خود نگیرید. شما آن را ندارید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ترامپ E3 را برای فعال کردن مکانسیم ماشه تحت فشار گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ E3 را برای فعال کردن مکانسیم ماشه تحت فشار گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید