جزئیات تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی طی 10 ماه ابتدای سال خبرنگاران

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، تسهیلات پرداختی بانک ها طی 10 ماه ابتدای امسال به بخش های اقتصادی 1395.99 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال قبل 94.3 درصد رشد داشته است.

جزئیات تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی طی 10 ماه ابتدای سال خبرنگاران

به گزارش گروه مالی وبلاگ دوربین دیجیتال، به نقل از بانک مرکزی، جدول زیر بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های مالی طی 10 ماهه ابتدای سال 1399 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های مالی طی 10 ماه ابتدای سال 99 مبلغ 8374.0 هزار میلیارد ریال معادل 60 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 4461.5 هزار میلیارد ریال معادل 114 درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی 10 ماه ابتدای سال معادل 3096.4 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 37 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های مالی (مبلغ 8374.0 هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از 4137.3 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 74.8 درصد آن (مبلغ 3096.4 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها است.

با توجه به بهبود روش های گزارش گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه های بانک مرکزی توسط بانک ها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در 10 ماه نخست سال 1398 از 4 .7185 هزار میلیارد ریال به 3 .7442 هزار میلیارد ریال تعدیل شده است؛ که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی 10 ماه ابتدای سال 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل از 94.3 به 87.6 درصد می رسد.

از سوی دیگر، عوامل دیگری بر افزایش تسهیلات پرداختی تاثیرگذار بوده اند که از آن جمله می توان به افزایش منابع بانک ها و موسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به اقشار آسیب دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره کرد. به نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری مزبور از کل تسهیلات پرداختی طی 10 ماهه ابتدایی سال 1399 خارج شود، رشد پیش گفت از 87.6 درصد به 62.6 درصد تعدیل خواهد شد.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم راستا جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت دریافت پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن ها به راستا صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشار های مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های مالی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جزئیات تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی طی 10 ماه ابتدای سال خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی طی 10 ماه ابتدای سال خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید