جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه پنجم اسفندماه 99

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، شاخص کل بورس تهران امروز کار خود را با کاهش چهار هزار واحدی آغاز کرد. البته بعد گذشت 30 دقیقه از آغاز بازار شاهد ظهور نشانه های مثبت در بورس هستیم که از جمله آن ها می توان به فرایند صعودی در صندوق های سرمایه گذاری سهامی و همچنین حجم معاملات بالا در نماد های شاخص ساز اشاره نمود. در این ساعات شاخص کل 35 صدم و شاخص هم وزن هشت صدم درصد کاهش پیدا نموده اند، اما فرایند نزولی آن ها تا حدودی متوقف شده و در حال جایگزین شدن با فرایند صعودی است. تا اینجای کار فملی تنها نماد شاخص ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل است که به تنهایی زورش به شستا، فارس، فولاد، فخوز، شتران و وپارس نرسیده است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه پنجم اسفندماه 99

آیا فرایند نزولی بورس امروز متوقف می گردد؟

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع 301 نماد بورسی شاهد کاهش قیمت سهام در 275 نماد هستیم و تنها 36 نماد در مدار صعودی حرکت می نمایند. در بازار فرابورس هم از مجموع 189 نماد معامله شده در ساعات ابتدایی بازار، ارزش سهام 164 نماد از بین رفته است و 25 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات بورس آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه پنجم اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز دو نکته امیدوارنماینده دارد. مورد اول فرایند صعودی در خیلی از صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی است که این روزها خیلی از ارزان تر از ارزش واقعی شان معاملات می شوند. خیلی ها صندوق های سهامی را آینه اتفاقات پیش روی بازار می دانند و با توجه به رنگ سبز آنها بعید نیست چنین اتفاقی برای کلیت بازار هم بیافتد. مورد دیگر افزایش ارزش معاملات در نمادهای شاخص ساز مثل فملی، فولاد، شستا و ... است. گروه صندوق های سرمایه گذاری امروز شرایط بهتری نسبت به دیگر گروه ها دارد. صف فروش پالایش و دارا یکم جمع آوری شده و این دو صندوق در حال افزایش قیمت هستند. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری اغلب نمادهای عظیم ارزش سهام خود را از دست داده و شاهد حجم معاملات بالا در نماد وپارس هستیم که انگار فرایند صعودی آن امروز متوقف شده است. در بین فلزات اساسی فملی امروز پیروز شده لباس سبزرنگ خود را به تن کند و از دیگر نمادهای گروه فلزی جدا بیافتد. فولاد با فروشنده ها دست و پنجه نرم می نماید و تا اینجای کار تن به صف فروش نداده است. در بین محصولات شیمیایی شرایط بهتر از روزهای گذشته است، اما همچنان اغلب نمادهای این گروه در گیر صف فروش در محدوده قیمت منفی دو درصد هستند. سیمانی ها به گروه های سبز بازار پیوسته اند و فرایند صعودی در پیش گرفته اند. با جمع آوری صف خرید سنگین و چند روزه امید شاهد حجم معاملات بالا در گروه فعالیت های کمکی به نهادهای اقتصادی واسط هستیم. هلدینگ ها از جمله شستا، سرمایه گذاری ها، فرآورده های نفتی، استخراج کانه های فلزی و دارویی ها از جمله گروه های قرمز بازار هستند. در طرف مقابل گروه های سایر محصولات کانی غیرفلزی، کاشی و سرامیک و انبوه سازی با رنگ سبز و بعضا با صف خرید شش درصدی به تابلو بازار آمده اند.

صف های فروش آب رفت

در جریان معاملات امروز رفته رفته از تعداد صف های فروش کم شد و به تعداد نماد های سبزرنگ روی نقشه بازار اضافه شد. هرچند نیمی از نماد های بازار سرمایه پیروز نشدند از پس فروشنده ها و صف نشین ها بربیایند و در ساعات انتهای شاهد صف فروش برای 360 نماد معادل 55 درصد بازار سرمایه هستیم. ارزش کل صف ها فروش در این لحظه حدود چهار هزار و 600 تومان است. صف های فروش امروز هم از نظر تعداد و هم از نظر ارزش کوچک تر از صف های روز های گذشته هستند. در آن سوی بازار 39 نماد امروز به صف خرید رسیده اند. آن ها سهم شش درصدی از بازار سرمایه دارند و چندان به چشم نمی آیند. به خصوص که ارزش مجموع آن ها تنها 440 میلیارد تومان یعنی یک دهم ارزش صف های فروش است.

فملی؛ سنگین ترین صف خرید بازار

نماد شرکت ملی صنایع مس ایران امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید بازار سرمایه واقع شده است. ارزش صف خرید فملی تا ساعت انتهای معاملات امروز به حدود 80 میلیارد تومان رسیده است. کاوه با صف خرید 30 میلیارد تومانی در رتبه دوم و زفکا با صف خرید 20 میلیارد تومانی در رتبه سوم واقع شده است. رافزا، غگیلا و شصدف هم از نماد های ثابت حاضر در فهرست صف های خرید هستند.

برکت؛ سنگین ترین صف فروش بازار

نماد شرکت دارویی برکت امروز در غیاب نماد های شاخص ساز در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش بازار قرار گرفته است. بیش از 10 هزار سهامدار برکت حدود 60 میلیون سهام خود را به ارزش 165 میلیارد تومان به فروش گذاشتند و تا انتها معاملات خریداری برای آن ها پیدا نشد. بانک دی با صف فروش 128 میلیارد تومانی در رتبه دوم و بپاس با صف فروش 65 میلیارد تومانی در رتبه سوم واقع شده است. کزغال، غصینو، کلر، گدنا، پتایر، کلوند، کدما، خگستر، شفارس و کاما از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

کاهش 2.7 هزار واحدی شاخص در روز امیدوارنماینده بورس

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز سه شنبه پنجم اسفندماه با کاهش دو هزار و 721 واحدی به رقم یک میلیون و 211 هزار و 760 واحد رسید. در ابتدای معاملات امروز شاخص کل چهار هزار واحد کاهش پیدا کرد و بعد از آن به فرایند صعودی برگشت. اتفاقی که در پی جمع آوری صف های فروش در نماد های شاخص ساز افتاد و نشانه های امیدوارنماینده ای به همراه داشت. شاخص کل امروز 22 صدم درصد و شاخص هم وزن 23 صدم درصد کاهش پیدا کردند. فملی و فولاد امروز با تاثیر مثبتی که بر شاخص کل گذاشتند، یک تنه در برابر فارس، شستاف خودرو، رمپنا و وبملت ایستادند، اما کاری از دستشان برنیامد.

نقشه بازار در انتها معاملات روز سه شنبه پنجم اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار بعد از 10 روز بالاخره رنگ سبز به خود دید. هرچند شاخص کل امروز منفی و کاهشی بود، اما بازار شرایط نسبتا بهتری نسبت به ریزش های هفته اخیر و صف های فروش سنگین داشت. در گروه صندوق های سرمایه گذاری ETF اغلب صندوق ها امروز بیش از پنج درصد افزایش قیمت را در کارنامه خود ثبت کردند. پالایش و دارا یکم برای اولین بار بعد از 10 روز از صف فروش جدا شده و به رنگ سبز درآمدند. گروه فلزات اساسی امروز بهترین شرایط را در بین گروه های مختلف داشت. اغلب نماد های عظیم فلزی از جمله فملی، فولاد، کاوه و فخوز امروز فرایند صعودی در پیش گرفتند. در بین بانک ها و موسسات اعتباری، وتجارت، وبملت و وبصادر پیروز به جمع آوری صف فروش شدند، اما نتوانستند پا به جهت صعودی بگذارند. وپارس در این گروه با افزایش قیمت نسبی به کار خود انتها داد. گروه فرآورده های نفتی امروز خبری از رنگ قرمز نبود. شبندر دو درصد افزایش قیمت پیدا کرد و شتران و شبریز نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود انتها دادند. خودرویی ها امروز قرمزرنگ باقی ماندند و شاهد کاهش قیمت سهام خودرو و خساپا بودیم. محصولات شیمیایی امروز در جهت صعودی حرکت کردند و اغلب نماد های این گروه به رنگ سبز درآمدند. آن ها در کنار سیمانی ها، سرمایه گذاری ها، کاشی و سرامیک، بیمه ها، هلدینگ ها و استخراج کانه های فلزی از جمله گروه های نسبتا سبزرنگ بازار امروز بودند.

افزایش نسبی ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود شش میلیارد و 709 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 764 هزار معامله به ارزش شش هزار و 656 میلیارد تومان دادوستد کردند که تقریبا دو برابر روز گذشته است. همچنین در بازار فرابورس شاهد معاملات چهار هزار و 669 میلیارد تومانی بودیم که البته از این رقم حدود سه هزار میلیارد تومان به معاملات اوراق مرابحه دولتی و اوراق اجاره اختصاص داشت. با این حساب امروز در مجموع حدود هشت هزار و 400 میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه خرید و فروش شده که نسبت به روز های قبل افزایش پیدا نموده، اما همچنان رقم قابل توجهی به نظر نمی رسد. امروز فملی، شستا، بوعلی، فولاد، شتران، خساپا و شبندر پرتراکنش ترین نماد های بورس و کزغال، وسپهر، آریا، رافزا، بگیلان، شاروم و بپیوند پرتراکنش ترین نماد های فرابورسی بودند.

خروج 495 میلیارد تومان از بورس

در ادامه فرایند خروج پول از بورس، امروز شاهد تغییر مالکیت 495 میلیارد تومان سهام از حقیقی به حقوقی بوده ایم که به معنای خروج پول و همچنین حمایت شرکت های حقوقی است. عمده این خروج پول به ترتیب در نماد های وپارس، وسپهر، وتجارت، فایرا، شستا، وغدیر، شبریز، خودرو، امید و سیتا رخ داده است. در طرف مقابل شاهد ورود پول حقیقی به نماد های فملی، کسعدی، فولاد، مداران، کاوه، شتران، فوکا، سشمال، فجر و اوان بودیم.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه پنجم اسفندماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه پنجم اسفندماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید