خبرنگاران پاسخ به تردیدها درباره احتمال انتقال کرونا به وسیله رابطه زناشویی

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، تهران - خبرنگاران - عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یادآوری اینکه ویروس کرونا در همه بدن فرد مبتلا رسوخ می نماید، گفت: به همین دلیل امکان انتقال آن به وسیله رابطه زناشویی وجود دارد.

خبرنگاران پاسخ به تردیدها درباره احتمال انتقال کرونا به وسیله رابطه زناشویی

شیوع ویروس کرونا و راه های انتقال آن، بیشترین دغدغه فکری مردم شده و همیشه کوشش می نمایند تا با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از مواد ضدعفونی نماینده، ماسک، دستکش و بسیاری موارد دیگر این خطر را از خود دور سازند.

اما انتشار خبری از سوی محققان چینی مبنی بر وجود ویروس کرونا در اندام تناسلی افراد مبتلا به بیماری کووید 19، به نگرانی ها در زندگی زناشویی اضافه کرده شده است.

براساس این تحقیق که تارنمای مدیکال اکسپرس آن را منتشر نموده، محققان این ویروس را در اسپرم 6 نفر از 38 مردی که به کووید 19 مبتلا بودند مشاهده نموده اند که حال چهار نفر از آنها وخیم و دو نفر دیگر در حال بهبودی بود.

موضوعی که انجمن پزشکی دارو و درمان باروری آمریکا نسبت به آن واکنش نشان داده و عنوان نموده که با توجه به انجام تحقیقات درباره امکان انتقال ویروس کرونا از راه رابطه جنسی هنوز دقیقا تعیین نیست که میزان ماندگاری این ویروس در اسپرم افراد مبتلا تا چه زمانی است اما عاقلانه است که برای رعایت ایمنی، از تماس زناشویی با مردان یا زنان دارای علائم، تا 14 روز و عدم مشاهده علائم خودداری گردد.

موضوعی که خبرنگار حوزه زنان و خانواده وبلاگ دوربین دیجیتال را بر آن داشت تا در جهت برطرف نگرانی خانواده های ایرانی از این موضوع و موضوع های مرتبط و جویا شدن پاسخ پرسش ها با مینو محرز عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به گفت وگو بپردازد.

محرز با بیان اینکه شواهد نشان داده که سایر ویروس های عفونی از جمله زیکا و ابولا با رابطه جنسی منتقل می شوند، گفت: با این مطالعه جدید و یافته های پیشین، می توان گفت امکان انتقال ویروس به وسیله رابطه جنسی امکانپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه رعایت فاصله فیزیکی به عنوان اصلی ترین راه برای مقابله با کرونا در تمامی صحنه های زندگی باید رعایت گردد، اضافه کرد: وقتی یک بیماری در خون و همه جا وجود دارد، در ترشحات واژینال و اچ ای وی و بقیه موارد هم خواهد بود. بنابراین اگر فردی مبتلا به ویروس کرونا باشد به طور حتم انتقال دهنده ویروس هم خواهد بود.

عضو کمیته مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه کسی که مبتلا است نباید در زمان مسری بودن رابطه زناشویی برقرار کند، توضیح داد: در خصوص افرادی که نمی دانند مبتلا به ویروس کرونا هستند یا نه، می توان یادآور شد در صورت ناقل بودن، به وسیله نزدیک بودن به هم انتقال می دهد چرا که این ویروس بیشتر در حلق و بینی نهفته است.

کرونا ناباروری نمی آورد

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در بخشی دیگر از این گفت وگو، به پرسش های متداول از ابتلا به ویروس کرونا و ترس از ناباروری هم پاسخ داد.

وی ضمن بی ربط خواندن ابتلا به کرونا و احتمال افزایش ناباروری گفت: تحقیقات و مشاهدات عینی هم ثابت نموده که کرونا از مادر مبتلا به ویروس به جنین هم منتقل نمی گردد و گزارشی نداشتیم که ناباروری بیاورد.

محرز تاکید نمود: البته این احتیاج به آنالیز طولانی مدت دارد و از زمان شیوع این بیماری زمانی نگذشته که احتمال ناباروری تعیین گردد. اما قانونا خانواده ها نباید از این موضوع نگران باشند زیرا اگر این احتمال وجود داشت، احتمال ابتلا ویروس کرونا از مادر به جنین هم باید دیده می شد که خوشبختانه تا به امروز شاهد این مساله نبودیم.

احتمال ابتلای ویروس کرونا در مبتلایان به ایدز کمتر از افراد عادی است

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره انتقال ویروس کرونا به افراد مبتلا به ایدز هم توضیح داد: افراد مبتلا به ایدز که تحت درمان هستند، به دلیل اینکه سه نوع داروی ضدویروسی مصرف می نمایند از ابتلا به ویروس کرونا مصون هستند.

محرز یادآور شد: ضمن اینکه در درمان اولیه کرونا هم به دلیل اینکه در تحقیقات تعیین شد به نوعی بخشی از ویروس اچ آی وی در ترکیب ویروس کرونا دیده شده از همین نوع داروهای اچ آی وی مثبت تجویز می شد.

وی ادامه داد: در مطالعه ای که در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران هم داشتیم و بیش از 20 هزار مریض مبتلا به کرونا بستری و 18 هزار مراجعه نماینده سرپایی داشتیم، تنها سه مورد اچ آی وی مثبت بودند که از آنها دو نفر اصلا از این موضوع خبر نداشتند و یک نفر مطلع به اچ آی وی خود بود که تست کرونای آنان منفی اعلام شد.

محرز شرح داد: این افراد چون تحت درمان هستند نقص ایمنی بدن ندارند ضمن این که به علت داروهای ویروسی که مصرف می نمایند عملا دیده شده که ویروس کرونا نگرفته اند.

وی گفت: این افراد ناقل هم نیستند زیرا تست کرونای آنان همیشه منفی است اما این به معنای رعایت نکردن نکات ایمنی نیست بلکه باید در کنار رعایت فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی، مراقبت های سلامتی بیشتری نسبت به خود و دیگران داشته باشند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پاسخ به تردیدها درباره احتمال انتقال کرونا به وسیله رابطه زناشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاسخ به تردیدها درباره احتمال انتقال کرونا به وسیله رابطه زناشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید