خبرنگاران کارخانه کنسانتره زغال سنگ در طبس افتتاح شد

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، بیرجند - خبرنگاران - کارخانه زغالشویی و تولید کنسانتره زغال سنگ با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان در شهرستان طبس به بهره برداری رسید.

خبرنگاران کارخانه کنسانتره زغال سنگ در طبس افتتاح شد

محمدباقر نوبخت عصر پنجشنبه در حاشیه افتتاح این پروژه در جمع وبلاگ دوربین دیجیتال گفت: آخرین برنامه این سفر بازدید از واحد مجتمع زغال سنگ ممرادکو طبس بود که مهمترین نیاز این واحد صنعتی بحث زیرساخت ها است که امید است بتوانیم به زودی زیر ساخت های لازم را برای توسعه این واحدها فراهم کنیم.

وی ادامه داد: هدف از این سفر ارزیابی پیشرفت برنامه های سال 98 و 99 در این استان بود که 940 میلیارد تومان برای توسعه زیر ساخت های استان خراسان جنوبی در 2 سال گذشته پیش بینی شده بود که در همان سال اول 540 میلیارد تومان تخصیص داده شد و بقیه اعتبارات تا انتها امسال تخصیص خواهد یافت.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: از آنجایی که هر تخصیصی نیازمند گزارش از عملکرد و پیشرفت کار قبلی است، سومین سفرم به خراسان جنوبی بخاطر گزارش گیری از اقدامات اجرا شده بود.

وی شرح داد: در بحث محرومان 10 هزار واحد مسکونی روستایی قبلا مصوب شد که تا به امروز هفت هزار واحد افتتاح شده و سه هزار واحد باقی مانده که تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد.

نوبخت گفت: همچنین امروز پنج هزار واحد مسکونی محرومان در شهرهای استان مصوب شد که با همکاری بنیاد مسکن و کمیته امداد اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای آینده 75 پروژه به ارزش هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه گذاری در نظر گرفته شد تا بتوانیم برنامه های جهش فراوری را در استان خراسان جنوبی تحقق بخشیم.

وی گفت: امروز همچنین تفاهم نامه ای با استاندار بسته شد که امیدواریم به تحقق بپیوندد در کنار آن برای اشتغال با توجه به اینکه خراسان جنوبی از ظرفیت بالای انرژی خورشیدی برخوردار است، تفاهم نامه ای برای نصب هفت و هزار و 500 پنل خورشیدی برای استان در نظر گرفته شد که اشتغال همین تعداد را در بر دارد.

وی یادآور شد: همچنین تفاهم نامه ایجاد سه هزار فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی در این سفر برنامه ریزی شد.

مدیرعامل مجتمع زغال سنگ ممرادکو طبس هم در این آیین گفت: مجتمع زغال سنگ ممرادکو وابسته به شرکت هلدینگ میدکو و گروه مالی بانک پاسارگاد است که عملیات اجرایی آن از پنج سال قبل آغاز شده است.

بهرام جلوداری با بیان اینکه برای این پروژه 300 میلیارد تومان هزینه شده است اضافه کرد: با تمام تحریم های ظالمانه ای که سالهای گذشته متوجه کشور بود توانستیم با تکیه بر نیروی انسانی متخصص این پروژه را به انتها برسانیم.

جلوداری گفت: چون زغال سنگ ماده اصلی فولاد کشور است امیدواریم با حمایت و پشتیبانی بیش از پیش دولت بتوانیم سالانه 500 هزار تن کنسانتره ذغال سنگ ماده معدنی را استخراج و بخشی از نیاز صنعت فولاد کشور را تامین کنیم.

اضافه کرد: این پروژه در حال حاضر 120 نفر شاغل دارد که در آینده نزدیک به 200 نفر خواهد رسید.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در حاشیه این آیین به خبرنگار وبلاگ دوربین دیجیتال گفت: ظرفیت فراوری این کارخانه 500 هزار تن کنسانتره زغال سنگ در محدوده پروده طبس است که سال 92 مجوز تاسیس آن صادر شد.

داوود شهرکی اضافه کرد: این کارخانه در محیطی به مساحت 100 هزار مترمربع در نظر گرفته شده که مساحت فضای فراوریی آن نیز یک هزار و 511 مترمربع است.

وی مجموع سرمایه گذاری ثابت این کارخانه را 2 هزار و 170 میلیارد ریال گفت و گفت: از این مبلغ یک هزار و 190 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 5.3 میلیون یورو سرمایه ارزی بوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی شرح داد: سرمایه در گردش مورد نیاز برای دوره سه ماهه این کارخانه 700 میلیارد ریال است.

وی مجموع سرمایه گذاری طرح را 2 هزار و 870 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: همچنین 5.3 میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک پاسارگاد تسهیلات پرداخت شده است.

شهرکی یادآور شد: خراسان جنوبی با در اختیار داشتن 4.5 میلیارد تن ذخایر شناسایی شده زغال سنگ حدود 70 درصد کل ذخایر کشور را دارا بوده و سهم قابل توجهی از نیاز صنایع فولادی کشور را تامین می کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اضافه کرد: در حال حاضر نیز تعداد 30 معدن زغال در شهرستان طبس مشغول فعالیت است.

وی گفت: در راستای تکمیل زنجیره استخراج و فرآوری، کارخانه فولاد، طرح های فراوری، کنسانتره زغال سنگ، فراوری کک و گندله در استان در دستور کار قرار گرفته است.

شهرکی ادامه داد: تا به امروز 6 واحد کنسانتره زغال سنگ با ظرفیت 2 میلیون تن و یک واحد فراوری کک به ظرفیت 450 هزار تن به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت فرآوری زغال بیش از میزان استخراج زغال است اعلام کرد: طرح های توسعه استخراج نیز به میزان 2 میلیون تن در شهرستان طبس در حال پیگیری و اجرا است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی شرح داد: یکی از این واحدها کارخانه فراوری کنسانتره زغال شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو) است که مراحل فراوری آزمایشی را پشت سر گذاشته و امروز به بهره برداری رسید.

حوضه زغالدار طبس با وسعتی بالغ بر 30 هزار کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی 2.75 میلیارد تن زغال سنگ کک شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می شود.

ناحیه پروده با وسعت یک هزار و 200 کیلومتر مربع و ذخیره زمین شناسی 1.1 میلیارد تن زغال سنگ کک شو، یکی از چهار ناحیه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال سنگ کک شو ایران به شمار می رود.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه که صبح امروز (پنجشنبه) وارد خراسان جنوبی در شهرستان طبس شد، پس از امضای تفاهم نامه های اشتغالزایی و جهش فراوری، چند طرح عمرانی و زیربنایی از جمله 5 هزار واحد مسکونی روستایی را در این استان افتتاح و کلنگ زنی کرد.

این پروژه ها در سطح استان خراسان جنوبی پراکنده هستند اما بخش عمده آنها در 2 شهرستان طبس و بشرویه قرار دارند، به همین دلیل معاون رییس جمهوری امروز از طریق فرودگاه طبس وارد استان شد تا در مراسم افتتاح و کلنگ زنی همزمان پروژه ها حضور داشته باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کارخانه کنسانتره زغال سنگ در طبس افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کارخانه کنسانتره زغال سنگ در طبس افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید