دموکرات ها کرسی سنای آریزونا را از آن خود کردند

پس از گذشت یک هفته از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، جمهوری خواستار در ایالت آریزونا کرسی خود را در سنای ایالات متحده از دست دادند.

دموکرات ها کرسی سنای آریزونا را از آن خود کردند

به گزارش خبرنگاران، با گذشت حدود یک هفته از شروع انتخابات کنگره آمریکا رقابت تنگاتنگ بر سر کرسی ایالت آریزونا در سنای این کشور با پیروزی دموکرات ها به سرانجام رسید. در جریان این کارزار انتخاباتی کرستن سینما، نامزد حزب دموکرات با کسب 49.6 درصد در مقابل 47.9 درصد آرا، بر رقیب جمهوری خواه خود، مارتا مک سالی غلبه کرد.

مک سالی شکست خود را پذیرفت و در توییتر به رقیب خود تبریک گفت. کرستن سینما هم در همین شبکه اجتماعی از رأی دهندگان و حمایت آنها سپاسگزاری کرد.

سینما نخستین زنی از ایالت آریزونای آمریکاست که به سنای ایالات متحده راه می یابد. این دموکرات 42 ساله پیش تر فعال و مددکار اجتماعی بوده و ورود خود به عرضه سیاست را با فعالیت در میان سبزهای فینیکس در مرکز ایالت آریزونا شروع نموده است.

کرسی سنای آریزونا تاکنون در دست محافظه کاران بود. جف فلیک، سناتور آریزونا و یکی از جدی ترین منتقدان جمهوری خواه دونالد ترامپ پیش تر تصمیم گرفته بود که دیگر نامزد این مقام نشود. دموکرات ها برای آخرین بار در سال 1988 میلادی توانسته بودند پیروز انتخابات سنا در آریزونا شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی هیل، فلیک در صفحه توییتر خود پیروزی سینما را تبریک گفت و نوشت: نمایندگی آریزونا در سنا افتخار بزرگی بوده است. شما عالی خواهید بود.

شهروندان آمریکا سه شنبه گذشته برای انتخابات میان دوره ای کنگره این کشور پای صندوق های رأی رفتند. در جریان این انتخابات تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان و 35 کرسی از مجموع 100 کرسی سنای آمریکا به رأی گیری گذاشته شد.

شمارش آرا در برخی ایالت ها به خاطر آرای بسیار نزدیک نامزدهای انتخاباتی به هم، به طول انجامید. نتیجه انتخابات در دو ایالت هنوز نامعین است.

روز 27 نوامبر قرار است دور دوم انتخابات در می سی سی پی نتیجه رقابت در این ایالت را معین کند. در فلوریدا، ریک اسکات جمهوری خواه و بیل نلسون دموکرات با یکدیگر رقابت می نمایند و منتظر نتایج بازشماری آرا هستند.

در جریان انتخابات میان دوره ای هفته گذشته، حزب دمکورات اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا را تصاحب کرد. جمهوری خواستار اما در مقابل توانستند اکثریت خود در سنای این کشور را حفظ نمایند. آنها به رغم شکست در آریزونا کماکان 51 کرسی از مجموع 100 کرسی سنا را در اختیار دارند. به همین دلیل، حتی اگر رقابت در دیگر ایالت ها نیز به نفع دموکرات ها سرانجام یابد، باز هم در وضعیت جمهوری خواستار در این مجلس تأثیری معین نماینده نخواهد داشت. چنین حالتی اما نشان خواهد داد که جمهوری خواستار که در آرزوی کسب کرسی های بیشتر بودند، تنها با کوشش بسیار موفق به حفظ اکثریتی شنماینده شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دموکرات ها کرسی سنای آریزونا را از آن خود کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دموکرات ها کرسی سنای آریزونا را از آن خود کردند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید