هشدار آتش نشانی درباره قراردادن دکه ها در ورودی پاساژها

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نسبت به قرار دادن دکه در راستا تردد مجتمع های تجاری هشدار داد.

هشدار آتش نشانی درباره قراردادن دکه ها در ورودی پاساژها

مهندس محمود قدیری در گفت وگو با وبلاگ دوربین دیجیتال اظهار کرد: سازمان آتش نشانی تهران حدود 240مرکز تجاری ناایمن شناسایی نموده است، که تعدادی از آن ها در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه این مراکز بار جمعیتی بالایی دارند و یکی از مواردی که موجب می گردد حساسیت بر ایمنی این دسته از ساختمان ها بیشتر گردد، بلندمرتبه بودن آن ها است.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه حریق و دود به صورت عمودی رشد می نماید و اگر راهش بسته باشد به صورت افقی به جهتش ادامه می دهد تا راهی عمودی پیدا کند گفت: همین موضوع موجب می گردد تا حریق در بعضی از ساختمان های بلند به سرعت به وسیله نما به سایر طبقات سرایت کند. در این دسته از ساختمان ها که اکثرا بار اشتعال زیادی دارند و گاهی هم در راهروهای آن ها هم اجناس نگهداری می گردد، آتش با سرعت زیادی گسترده می یابد.

به گفته وی رشد عمودی حریق و ارتفاع در ساختمان های بلند مرتبه مزید بر علت می گردد که هم عملیات اطفاء و هم عملیات نجات دشوارتر انجام گردد.

قدیری با تاکید بر اینکه سازه های بعضی از مراکز تجاری پایتخت فرسوده است و عملیات مقاوم سازی به آن به روش های قدیمی اجرا شده است گفت: گاهی فرسودگی این ساختمان ها به اندازه ای است که مقاومت این سازه ها جوابگوی تراکم جمعیتی امروز نیست.

قدیری لزوم نظارت بر کاربری این مراکز را نیز امری ضروری دانست و اظهار کرد: افرادی که تخلف انجام می دهند فقط جان خود را به خطر نمی اندازند بلکه جان افرادی را که در این محل ها حضور پیدا می نمایند به خطر می اندازند. اگر بار دیگر حادثه ای مثل پلاسکو اتفاق بیفتد مردم احساس ناامنی می نمایند. باید در راستای افزایش ایمنی اقدامات جدی صورت بگیرد و کاری اساسی انجام گردد، چرا که با تذکرات ساده مسئله ای حل نمی گردد و همه نهادها باید با همکاری یکدیگر به برخورد با مراکز تجاری ناایمن ورود پیدا نمایند.

وی ادامه داد: در محدوده ورودی بعضی از مجتمع های تجاری که محل تردد افراد است دکه ها و غرفه هایی قرار داده می گردد، در حالی که این غرفه ها راه تردد افراد را مسدود می نمایند. در این صورت اگر حادثه ای رخ دهد افراد به علت تنگ بودن جهت خروج زیر دست و پا می مانند.

وی استفاده از فضاهای مشاع برای کسب درآمد را یک جنایت دانست و گفت: شهرداری مناطق باید با وجود این دکه ها برخورد کند؛ در صورت قرار دریافت این دکه ها در محل تردد ریسک جانباختن افراد بر اثر فشار جمعیت چند برابر حریق می گردد.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران در انتها درباره سخت گیری ها درباره تاییدیه ایمنی که از سوی آتش نشانی تهران صادر می گردد نیز گفت: ساختمان های جدیدی که در تهران ساخته می شوند و تاییدیه آتش نشانی دارند از شرایط بسیار خوبی برخوردارند؛ برای آنالیز ایمنی این ساختمان ها به لحاظ راه های فرار، استحکام ساختمان و سیستم اعلام آتش و ... در این تاییدیه ها بسیار سخت گیرانه رفتار شده است. به هر حال همه باید ملزم به رعایت و همچنین نگهداری ایمن باشند.

انتهای

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار آتش نشانی درباره قراردادن دکه ها در ورودی پاساژها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آتش نشانی درباره قراردادن دکه ها در ورودی پاساژها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید