گروسی: ایران همکاری با آژانس در زمینه بازرسی ها را قطع نکرده است

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگوی اختصاصی با یورونیوز ضمن تأیید کاهش تعهدات هسته ای ایران تاکید کرد گرچه اوضاع کمی غیرمعمول است اما این سازمان در ایران حضور دارد و تهران همکاری در بازرسی های را قطع نکرده است.

گروسی: ایران همکاری با آژانس در زمینه بازرسی ها را قطع نکرده است

گروسی در پاسخ به این سوال کاهش تعهدات هسته ای ایران چه میزان خطرناک است؟ گفت: اینگونه باید بگویم که اوضاع کمی غیرمعمول است بنابراین ما فعالیت های بازرسی خود را در این رابطه ادامه می دهیم. همکاری ایران به عنوان یک کشور تحت بازرسی قطع نشده است. ما آنجا هستیم، بازرسان ما آنجا هستند. آن ها فعالیت های خود را انجام می دهند که بسیار مهم است. در عین حال، بازرسان ما تأیید کرده اند که سطح انطباق با توافق هسته ای سال 2015 کاهش یافته است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا کاهش تعهدات هسته ای طبق گفته مقام های این کشور برگشت پذیر است؟ و برگشت پذیری چه معنایی می دهد؟ گفت: همانطور که می گوئید برگشت پذیری یک اصطلاح ذهنی است. بنابراین آنچه ممکن است برای بعضی برگشت پذیر باشد برای دیگران قابل بازگشت نیست. معتقدم که ارزش کاری که انجام می دهیم این است که واقعیت ها را نشان می دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد امکان برگشت پذیر بودن فعالیت های ایران، شرح داد: البته، یک کشور می تواند غنی سازی بیشتری کند. آن ها می توانند کمتر غنی سازی کنند. آن ها می توانند با این روش حرکت کنند و ما به سادگی آن را اطلاع می دهیم.

آقای گروسی در پاسخ به این سوال که ایران با داشتن سلاح هسته ای چقدر فاصله دارد؟ نیز گفت: این موضوع نیازمند تجزیه و تحلیل ظرفیت ها، ظرفیت های فنی ایران و بسیاری از کشورهای دیگر در این زمینه است. نکته مهم این است که آژانس در آنجا میزان و حد توافق شده را بررسی می کند.

خبرنگار یورونیوز با استناد به سخنان علی اصغر زارعان، دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد که تهران در حال حاضر 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد و از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پرسید که آیا این حجم از اورانیوم غنی شده نزدیک به ساخت سلاح هسته ای نیست؟ که گروسی گفت: می تواند باشد. اما این مقادیر در نقاط دیگر دنیا نیز وجود دارد. بنابراین مجموعه ای از عوامل را باید در نظر گرفت. اگر همه موارد بررسی شود، اگر بازرسان ما در آنجا حضور داشته باشند، اگر ایران پروتکل الحاقی را رعایت کند. قطعاً جامعه بین الملل همواره خیلی سریع در جریان هر گونه اقدامی که در زمره توسعه های نگران کننده باشند قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد که منع گسترش سلاح هسته ای تصمیم حاکمیتی یک دولت است. گروسی اضافه نمود: اگر دولتی تصمیم بگیرد که سلاح هسته ای را تکثیر نکند می تواند این کار را انجام دهد. آژانس برای تأیید این موضوع در آنجا حضور خواهد داشت.

وی درباره فعال کردن ساز و کار حل اختلاف از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا گفت: ما باید از تداوم تلاش بازرسی اطمینان حاصل کنیم. اگر هرگونه وقفه ای ایجاد شد، اگر در کار بازرسان اختلال ایجاد شد، واضح است که این اختلاف باید با این ساز و کار برطرف شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گروسی: ایران همکاری با آژانس در زمینه بازرسی ها را قطع نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: ایران همکاری با آژانس در زمینه بازرسی ها را قطع نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید