6 فایده تخمه آفتابگردان برای سلامتی

به گزارش وبلاگ دوربین دیجیتال، عصر ایران/ دنیای سلامت و تندرستی به نظر می رسد همیشه در جستجوی غذای سالم جدید بعدی حتی خارج از مرزهای یک کشور است. این در شرایطی است که معمولا کمبودی در خصوص مواد غذایی در دسترس که سرشار از مواد مغذی هستند نیز وجود ندارد. به عنوان مثال، دانه های آفتابگردان یکی از نمونه هایی است که در این زمینه می توان به آن اشاره نمود.

6 فایده تخمه آفتابگردان برای سلامتی

به گفته آلانا کسلر متخصص تغذیه، دانه های کوچک آفتابگردان سرشار از فواید مختلف هستند. برای کسب بیشترین فواید، خرید گزینه های ارگانیک را مد نظر قرار دهید زیرا احتمال بسیار کمتری دارد که حاوی بقایای آفت کش ها و مواد شیمیایی مضر دیگر باشند.

همچنین، دانه های آفتابگردان بو داده نسبت به دانه های خام راحت تر گوارش می شوند، از این رو، اگر معده حساسی دارید، می توانید خرید محصولات بو داده را مد نظر قرار دهید. گوارش هر چیز خام از جمله سبزیجات و دانه ها اندکی سختتر است زیرا به آنزیم های گوارشی بیشتر برای تجزیه آن احتیاج است.

در ادامه با بعضی فواید مصرف دانه های آفتابگردان بیشتر آشنا می شویم.

منبع خوبی برای چربی های سالم هستند

دانه های آفتابگردان سرشار از چربی های سالم هستند. سه چهارم پیمانه از این دانه ها دارای 14 گرم چربی است که بیشتر از نوع چربی چندغیراشباع و چربی تک غیراشباع هستند. این چربی ها از جمله انواع خوب چربی هستند که به ویژه با تقویت سلامت قلبی عروقی پیوند خورده اند.

منبع خوبی برای پروتئین هستند

دانه های آفتابگردان سرشار از پروتئین هستند. یک وعده از این دانه ها دارای هفت گرم پروتئین است. در شرایطی که به طور میانگین باید 75 گرم پروتئین در روز مصرف کرد، با در نظر دریافت اندازه دانه های آفتابگردان، این مقداری چشمگیر است، به ویژه آن که بدن نمی تواند در هر بار بیش از 30 گرم پروتئین را جذب کند.

محتوای پروتئین دانه های آفتابگردان یکی از دلایلی است که بعضی متخصصان تغذیه مصرف آن را به عنوان یک میان وعده سالم توصیه می نمایند. ترکیب چربی های سالم و پروتئین دانه های آفتابگردان می تواند به احساس سیری یاری کند.

می توانند برای مغز مفید باشند

دانه های آفتابگردان یک میان وعده خوب برای حفظ سلامت مغز نیز هستند. این دانه ها حاوی ویتامین E هستند که یک ماده مغذی برای مبارزه با مه مغزی در کوتاه مدت و همچنین محافظت از مغز در برابر زوال شناختی در بلند مدت است.

منبع خوبی برای منیزیم هستند

دانه های آفتابگردان منبع خوبی برای منیزیم هستند، از این رو، گزینه ای مفید برای افراد ورزشکار محسوب می شوند زیرا به ریکاوری بدن پس از تمرینات ورزشی سخت یاری می نماید. منزیم یک ماده مغذی ضروری برای ریکاوری عضلانی است و دریافت آن به میزان کافی برای افرادی که زیاد ورزش می نمایند، اهمیت ویژه ای دارد. منیزیم به حفظ عملکرد درست و مطلوب عضلات یاری می نماید. نصف پیمانه از دانه های آفتابگردان دارای 227 میلی گرم منیزیم است که بیش از نیمی از مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای این ماده مغذی را تامین می نماید.

انرژی بیشتری در اختیار شما قرار می دهند

در شرایطی که محتوای پروتئین دانه های آفتابگردان آن را به یک میان وعده تقویت نماینده سطوح انرژی تبدیل می نماید، مواد مغذی دیگری از جمله سلنیم و آهن نیز در این دانه ها وجود دارند که در افزایش انرژی بدن نقش دارند. سلنیم یک ماده مغذی کلیدی برای تامین انرژی بدن است و البته منابع غذایی چندانی برای آن وجود ندارند که می تواند دریافت سلنیم از رژیم غذایی را سخت کند. آهن موجود در دانه های آفتابگردان نیز به جریان بهتر خون یاری می نماید که اکسیژن رسانی بهتر و بر همین اساس، احساس انرژی بیشتر را به همراه دارد.

می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری نمایند

دانه های آفتابگردان منبع خوبی برای ماده معدنی روی هستند و یک وعده از آن می تواند 7 میلی گرم روی ارائه کند. این تقریبا تمام مقداری است که برای کل روز احتیاج دارید. روی برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است، از این رو، باید نسبت به دریافت میزان کافی از آن اطمینان حاصل کنید.

منبع: همگردی

به "6 فایده تخمه آفتابگردان برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 فایده تخمه آفتابگردان برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید